Klaster Kamieniarski w Pińczowie

Data publikacji: wtorek, 15 grudnia 2015 / Autor: Administrator

DSC01150

Korzystając ze sprzyjającej, jak na początek grudnia, pogody, Klaster Kamieniarski, którego koordynatorem jest Fundacja "Bazalt", zorganizował wizytę studyjną w okolicach Kielc. Głównym celem wizyty było spotkanie z pińczowskim kamieniarzem Jackiem Łatą, zwiedzanie jego zakładu i kopalni a także zapoznanie z ofertą i dostępnością kamieni świętokrzyskich. Dzięki uprzejmości gospodarza rozpoczęliśmy wycieczkę od wizyty na Św. Krzyżu, zwiedzaniu odrestaurowanej bazyliki i klasztoru. Następnie pojechaliśmy do kopalni wapienia w Bolechowicach gdzie oprowadzał nas po zakładzie i wspaniale opowiadał dyrektor Jan Kowalski. Wapień bolechowicki jest popularnym materiałem, często i chętnie stosowanym w regionie. Kolejnym punktem wizyty było Europejskie Centrum Geoedukacji Uniwersytetu Warszawskiego na Rzepce. Budynki o nowoczesnej bryle, wykonane w dużej mierze z lokalnego kamienia zrobiły na nas ogromne wrażenie. Obiekt jest przewidziany jako baza dydaktyczna i noclegowa dla studentów UW przebywających na zajęciach terenowych w Górach Świętokrzyskich.

Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy w tym dniu było Centrum Geoedukacji należące do Geoparku Kielce. Zrekultywowany i zagospodarowany kamieniołom Wietrznia, będący rezerwatem geologicznym, jest sam w sobie miejscem bardzo ciekawym. Największą jednak atrakcją jest placówka, mieszcząca się w pięknie wkomponowanych w otoczenie budynkach, zajmująca się przybliżaniem dzieciom i młodzieży geologicznych dziejów regionu. Ciekawe ekspozycje i wystawy są tłem do bogatej oferty zajęć i warsztatów proponowanych przez Centrum.

Drugi dzień naszej wizyty w województwie świętokrzyskim był zdecydowanie bardziej roboczy. Zwiedziliśmy zakład Jacka Łaty, w którym to zakładzie największe wrażenie zrobiła nowoczesna linia produkcyjna do płytek. Mieliśmy okazję zobaczyć kamieniołom Włochy, gdzie wydobywa się pińczowski wapień. Rozmawialiśmy o możliwościach zacieśnienia współpracy i większego wykorzystania potencjału kamieni świętokrzyskich. Dzień zakończyliśmy zwiedzaniem Pińczowa, podziwiając powszechne i wszechobecne zastosowanie wapienia w architekturze miasta.

Dziękujemy Jackowi Łacie za ciepłe przyjęcie i zorganizowanie wizyty Klastra Kamieniarskiego.

Więcej zdjęć w galerii.

Powrót do spisu
Nasz Facebook
YouTobe