środa, 12 czerwca 2019

Realizujemy projekt „Świat Kamienia”

Projekt Świat kamienia

Fundacja Bazalt realizuje projekt „Świat Kamienia” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Współpracy Transgranicznej 2014-2020 Interreg V-A Republika Czeska – Polska, nr projektu CZ.11.4.120/0.0/0.0/17_028/0001651.

 

 

wtorek, 11 czerwca 2019

„KROPKA I KRESKA – STRZEGOM W ABSTRAKCJI FILMOWEJ!”

Plakat KiK internet - dobry


KROPKA I KRESKA
STRZEGOM W ABSTRAKCJI FILMOWEJ!”

Projekt edukacji kulturalno-artystycznej skierowany do dzieci w wieku 8-12 lat w ramach Akademii Doktora Korczaka w Ośrodku Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Fundacji Bazalt w Strzegomiu. Celem naszych działań jest rozwój i edukacja dzieci poprzez zaangażowanie w działania artystyczne, nadawanie im wysokiej rangi i ukazywanie szerszej publiczności.

W ramach warsztatów plastyczno-filmowych grupy dzieci w dwóch kategoriach wiekowych (8-10 lat oraz 11-12 lat), pod kierunkiem edukatorów i filmowców, zrealizują z Fundacją Bazalt oraz w innych instytucjach kultury na Dolnym Śląsku krótkometrażowe filmy abstrakcyjne w oparciu o lokalne techniki rzemieślnicze budujące od dziesięcioleci tożsamość regionu.

W czasie warsztatów dzieci:

- dowiedzą się co to jest film abstrakcyjny

- nabędą wiedzę o regionalnych tradycjach rzemieślniczych w swoim regionie

- podejmą działania w grupie w celu osiągnięcia wspólnego efektu

- rozwiną kreatywność filmową: wizualną, dźwiękową, narracyjną

- rozwiną kreatywność plastyczną w oparciu o techniki rzemieślnicze


W ramach całego projektu zrealizowanych zostanie min. 16 filmów krótkometrażowych współtworzonych przez dolnośląskie dzieci. Strzegom zaprezentuje w filmach tradycje związane z wydobyciem i obróbką granitu. Wszystkie filmy mają ukazywać różnorodność i tożsamość regionu Dolnego Śląska oraz będą promować nasz region w kraju i zagranicą. Wsparcia dzieciom udzielą doświadczeni i zawodowi filmowcy zajmujący się różnymi technikami filmowymi, przede wszystkim animacją poklatkową.
 
Premiera filmów odbędzie się 4 października br. na Międzynarodowym Festiwalu Punto y Raya JUNIOR 2019 w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu. Festiwal dedykowany jest dzieciom, a program Festiwalu przewiduje międzynarodowy konkurs abstrakcyjnych filmów autorstwa dzieci ocenianych przez dziecięce jury, pokazy filmowe, dziecięce występy audiowizualne, wystawę prac audiowizualnych, spotkania dla dzieci z artystami oraz bardzo szeroki program edukacyjny.

W czasie Festiwalu organizatorzy przygotują specjalną sesję poświęconą filmom z Dolnego Śląska.

Tematy wszystkich realizowanych warsztatów:
- WODA (Centrum Wiedzy o Wodzie Hydropolis we Wrocławiu)
- CERAMIKA (Bolesławiecki Ośrodek Kultury)
- WĘGIEL/CERAMIKA (Stara Kopalnia w Wałbrzychu)
- SZKŁO (Huta Julia w Piechowicach)
- MIEDŹ (Muzeum Miedzi w Legnicy)
- GRANIT (Fundacja Bazalt w Strzegomiu)
- TEATR (Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu)
- FILM (Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu)

kropka fot 1kropka fot 2

 


poniedziałek, 22 sierpnia 2016

Dodatkowy nabór do LSPwK 2016

LSPWK2016plakat poziom www

UWAGA STUDENCI!

25.08.2016 NABÓR ZAKOŃCZONY

Mamy 4 wolne miejsca na tegorocznej Letniej Szkole Projektowania w Kamieniu. Ogłaszamy zatem nabór dodatkowy, który ze względu na goniący nas czas, przeprowadzimy w trybie uproszczonym !!! Bez pracy konkursowej!

Chętne do udziału osoby prosimy o wypełnienie karty zgłoszeniowej (link do pobrania poniżej) i odesłanie na adres Fundacji "Bazalt". Spośród nadesłanych zgłoszeń wybierzemy 4 uczestników. Aby uatrakcyjnić nabór, przyznamy dodatkowy punkcik za zgłoszenie się z koleżanką lub kolegą. Wcielamy w czyn hasło: "W KUPIE SIŁA!" Decyduje kolejność zgłoszeń!


W tym naborze zwiększamy wszystkim szanse na uczestnictwo i nie oczekujemy pracy konkursowej, wystarczy wysłać kartę zgłoszeniową i potwierdzić skanem legitymacji lub dyplomu swoje architektoniczne kwalifikacje. Jeżeli zgłaszacie się we dwie/dwóch/dwoje, zaznaczcie to na kartach.

Zgłoszenie i skany prosimy przesyłać e-mailem na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


Zdjęcia i relacje z poprzednich edycji można zobaczyć na naszej stronie internetowej i na stronie Fundacji "Bazalt" na facebooku.

Tu można pobrać kartę zgłoszeniową i regulamin


piątek, 24 czerwca 2016

GRAnitowa GRA 4.0

 DSC0027m

Już po raz czwarty Fundacja "Bazalt", przy finansowym wsparciu Gminy Strzegom, zorganizowała GRAnitową GRĘ. Jak co roku podczas Święta Granitu Strzegomskiego zaprosiliśmy dzieci i dorosłych na aktywny spacer po mieście. Aktywny, ponieważ uczestnicy w trakcie gry miejskiej muszą rozwiązywać zagadki, szukać ukrytych wiadomości, identyfikować miejsca i budynki na podstawie zdjęć i map.

W tym roku uczestnicy przenieśli się w klimat przedwojennego Strzegomia i zmierzyli się z zagadką kryminalną. Wcielili się w detektywów i musieli przeprowadzić śledztwo w sprawie napadu na Reichsbank. Komisarz Gerhard Schneck przygotował akta śledztwa na podstawie których detektywi mogli wytropić złodzieja i wskazać miejsce ukrycia łupu. Zadanie okazało się nie lada wyzwaniem i przysporzyło sporo trudu śledczym, ale większość z nich poradziła sobie z nim bez dodatkowej pomocy.
GRAnitowa GRA 4.0 przyciągnęła ponad 200 uczestników ze Strzegomia i całego Dolnego Śląska. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez Gminę Strzegom.

 DSC0064m
niedziela, 08 maja 2016

Rozpoczynamy nabór do VI Letniej Szkoły Projektowania w Kamieniu

LSPWK2016plakat pion www

Minął kolejny rok i znowu mamy przyjemność zaprosić tegorocznych absolwentów oraz studentów minimum II roku architektury lub architektury krajobrazu, do udziału w szóstej już edycji Letniej Szkoły Projektowania w Kamieniu. W tym roku odbędzie się ona w Strzegomiu, w dniach 15-20 września 2016. Ponieważ jest to VI LSPWK i cyfra "sześć" odgrywa ważną rolę, postanowiliśmy przedłużyć czas trwania warsztatów i w tym roku potrwają one 6 dni! To nie jedyna zmiana w dotychczasowym kształcie naszego projektu... Od tego roku sponsorem Letniej Szkoły Projektowania w Kamieniu jest Klaster Kamieniarski. Pozwoli nam to dofiansować program zajęć, szerzej przybliżyć dostępne w Polsce materiały, podnieść jakość kształcenia zwiększając liczbę branżystów zaangażowanych w projekt.

Oprócz sponsora, czyli Klastra Kamieniarskiego, orgaznizatorami są niezmiennie: Fundacja "Bazalt" oraz czuwający nad merytorycznym zakresem zagadnień architektonicznych - Instytut Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Właściwe stosowanie kamienia w projektach wymaga sporego doświadczenia i specjalistycznej wiedzy. Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z nowoczesnymi i tradycyjnymi technikami obróbki kamienia, zwiedzą zakłady kamieniarskie, będą mieli okazję samodzielnie zaprojektować i wyspecyfikować do produkcji elementy kamienne takie jak ławki, fontanny, stopnie, schody itp. Doświadczony zespół wykładowców i opiekunów, w skład którego wchodzą nauczyciele akademiccy, eksperci branży kamieniarskiej a także byli uczestnicy LSPwK, gwarantuje ciekawe zajęcia, prowadzone z dużym zaangażowaniem i dbałoscią o najdrobniejszy szczegół. Zapewniamy 32 godziny zajęć, pięć noclegów, pełne wyżywienie i moc atrakcji m.in. zwiedzanie czynnego kamieniołomu granitu.

Jak co roku mamy 15 miejsc. Jak co roku warunkiem przyjęcia jest wypełnienie i terminowe przesłanie karty zgłoszeniowej oraz pracy konkursowej. Jak co roku wybierzemy tych z Was, którzy przekonają komisję rekrutacyjną do swoich pomysłów.

Zdjęcia i relacje z poprzednich edycji można zobaczyć na naszej stronie internetowej i na stronie Fundacji "Bazalt" na facebooku. Tu można pobrać kartę zgłoszeniową i regulamin

SŁUP BAZALTOWY KONKURS05052016

Treść zadania konkursowego:

Masz do dyspozycji słup bazaltu o przybliżonych wymiarach 180 x 58 x 55 cm. (zdjęcie powyżej)
Na co najbardziej Twoim zdaniem się nadaje:
a) ławkę,
b) fontannę,
c) inne zastosowanie.
Przygotuj maksymalnie trzy odręczne szkice i krótko - w kilku zdaniach, uzasadnij swój wybór.

Format szkiców, zastosowana technika, kolorystyka itd. DOWOLNE! Liczymy na Waszą kreatywność i ciekawe spojrzenie na kamień.

Skany szkiców oraz uzasadnienie prześlij na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Nie zapomnij dołączyć karty zgłoszeniowej i skanu legitymacji (ew. dyplomu).


Na zgłoszenia czekamy do 10. czerwca 2016.

wtorek, 15 grudnia 2015

Klaster Kamieniarski w Pińczowie

DSC01150

Korzystając ze sprzyjającej, jak na początek grudnia, pogody, Klaster Kamieniarski, którego koordynatorem jest Fundacja "Bazalt", zorganizował wizytę studyjną w okolicach Kielc. Głównym celem wizyty było spotkanie z pińczowskim kamieniarzem Jackiem Łatą, zwiedzanie jego zakładu i kopalni a także zapoznanie z ofertą i dostępnością kamieni świętokrzyskich. Dzięki uprzejmości gospodarza rozpoczęliśmy wycieczkę od wizyty na Św. Krzyżu, zwiedzaniu odrestaurowanej bazyliki i klasztoru. Następnie pojechaliśmy do kopalni wapienia w Bolechowicach gdzie oprowadzał nas po zakładzie i wspaniale opowiadał dyrektor Jan Kowalski. Wapień bolechowicki jest popularnym materiałem, często i chętnie stosowanym w regionie. Kolejnym punktem wizyty było Europejskie Centrum Geoedukacji Uniwersytetu Warszawskiego na Rzepce. Budynki o nowoczesnej bryle, wykonane w dużej mierze z lokalnego kamienia zrobiły na nas ogromne wrażenie. Obiekt jest przewidziany jako baza dydaktyczna i noclegowa dla studentów UW przebywających na zajęciach terenowych w Górach Świętokrzyskich.

Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy w tym dniu było Centrum Geoedukacji należące do Geoparku Kielce. Zrekultywowany i zagospodarowany kamieniołom Wietrznia, będący rezerwatem geologicznym, jest sam w sobie miejscem bardzo ciekawym. Największą jednak atrakcją jest placówka, mieszcząca się w pięknie wkomponowanych w otoczenie budynkach, zajmująca się przybliżaniem dzieciom i młodzieży geologicznych dziejów regionu. Ciekawe ekspozycje i wystawy są tłem do bogatej oferty zajęć i warsztatów proponowanych przez Centrum.

Drugi dzień naszej wizyty w województwie świętokrzyskim był zdecydowanie bardziej roboczy. Zwiedziliśmy zakład Jacka Łaty, w którym to zakładzie największe wrażenie zrobiła nowoczesna linia produkcyjna do płytek. Mieliśmy okazję zobaczyć kamieniołom Włochy, gdzie wydobywa się pińczowski wapień. Rozmawialiśmy o możliwościach zacieśnienia współpracy i większego wykorzystania potencjału kamieni świętokrzyskich. Dzień zakończyliśmy zwiedzaniem Pińczowa, podziwiając powszechne i wszechobecne zastosowanie wapienia w architekturze miasta.

Dziękujemy Jackowi Łacie za ciepłe przyjęcie i zorganizowanie wizyty Klastra Kamieniarskiego.

Więcej zdjęć w galerii.

wtorek, 01 grudnia 2015

Targi Stone 2015

stoiskoStone2015

Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili stoisko Klastra Kamieniarskiego podczas Targów Stone 2015 w Poznaniu. Jak zwykle podczas targów była okazja do spotkań, zawierania nowych znajomości i kontaktów oraz dyskusji na przeróżne tematy, nie tylko branżowe. Urozmaiceniem naszego stoiska był dzień promocji miasta i gminy Strzegom. Występy zespołu Kostrzanie cieszyły się ogromną popularnością a degustacja produktów regionalnych wzbudziła nie mniejsze zainteresowanie. Podczas Targów Stone gościliśmy kolegów z Czech Stone Cluster czyli bliźniaczego klastra kamieniarskiego z Czech. Podobnie jak my, Goście byli zachwyceni atmosferą i klimatem Poznania.

Składamy ogromne podziękowania Międzynarodowym Targom Poznańskim za umożliwienie nam organizacji stoiska Klastra Kamieniarskiego.


czwartek, 15 października 2015

Kamień 2015 Wrocław

Document-page-001

Serdecznie zapraszamy na stoisko Klastra Kamieniarskiego podczas nadchodzących Jesiennych Targów Branży Kamieniarskiej we Wrocławiu, które w dniach 5-7 listopada 2015 odbędą sie w Hali Stulecia. Fundacja będzie obecna na tej imprezie jako koordynator Klastra, którego członkiem jest również firma Geoservice-Christi czyli organizator Targów Kamień. Dzięki współpracy pomięczy członkami Klastra i wsparciu Geoservice-Christi, przygotowaliśmy dla odwiedzających szereg atrakcji, o których szerzej poinformujemy za kilka dni.


piątek, 25 września 2015

V Letnia Szkoła Projektowania w Kamieniu za nami

V LSPWK GRX

W dniach 18-22.09.2015 w Strzegomiu odbyła się kolejna, piąta już LSPwK. Jak zawsze celem szkoły było praktyczne przeszkolenie studentów i absolwentów architektury oraz architektury krajobrazu, w zakresie właściwości i zastosowania kamienia naturalnego. Wieloletnia praktyka zawodowa organizatorów wskazuje na niewystarczający stan wiedzy projektantów o tym materiale, wynikający z małej ilości lub całkowitym braku przedmiotów poruszających temat kamienia naturalnego w trakcie studiów. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, zarówno samych architektów jak i branży kamieniarskiej, Fundacja „Bazalt” wraz z Instytutem Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu od pięciu lat organizuje pięciodniowe warsztaty projektowania w kamieniu. Do pomocy przy V LSPwK włączył się Klaster Kamieniarski.

Głównym sponsorem i pomysłodawcą ze strony kamieniarskiej pozostaje spółka GRANEX. W tegorocznej edycji wzięło udział 12 osób z różnych ośrodków akademickich Polski m.in. z Wrocławia, Krakowa, Poznania, Łodzi, Kielc, Zielonej Góry. Uczestnicy mieli za zadanie zaprojektowanie różnych elementów architektonicznych np.: kamiennych schodów, nawierzchni, ławki, kosza na śmieci i przygotowanie projektu wykonawczego wraz ze specyfikacją elementów składowych. Pierwszy dzień Szkoły organizatorzy poświęcili na zapoznanie gości z kamieniem naturalnym, jego rodzajami, właściwościami, sposobami obróbki i montażu. W kolejnych dniach uczestnicy zajmowali się projektowaniem i  mieli możliwość codziennych konsultacji swoich projektów przez ekspertów kamieniarskich i doświadczonych architektów. Największą trudnością okazało się operowanie w takiej skali szczegółowości, dbałość o każdy detal, stosowne dobieranie rozwiązań zgodnych ze sztuką kamieniarską i przepisami budowlanymi. To wyzwanie sprawiło jednak uczestnikom wielką radość i satysfakcję z osiągniętego wyniku w postaci końcowej, kompletnej dokumentacji projektowej, która uzyskała aprobatę firm kamieniarskich i według zapewnień branżystów stanowić mogła wzorcowy przykład współpracy architekta i kamieniarza.


Nasz Facebook
YouTobe