Artykuły o nas

Zdarza się, że nasz kamieniołom lub nasza działalność staje się treścią publikacji. W tym miejscu umieszczamy takie artykuły lub linki do nich.

 

piątek, 31 lipca 2015

Wywiad z profesorem Markiem Lorencem

prof lorenc2

Nic nie dzieje się przypadkiem...

W najnowszym "Głosie Uczelni" wydawanym przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu ukazał się wywiad z profesorem Markiem Lorencem, członkiem Rady Fundacji "Bazalt".


Link do artykułu: "Głos Uczelni"


.

Stworzyć swój Bazalt

W styczniowym numerze (1/2012) Nowego Kamieniarza ukazał się wywiad z laureatkami Konkursu na koncepcję projektową zagospodarowania terenu dawnego Kamieniołomu Bazalt: Agatą Zych i Katarzyną Zych-Głuszyńską.

 

Zych 1

 Zych 2

 

Sudeckie zeolity

W sierpniowym numerze miesięcznika "Sudety" (8/2013)  ukazał się artykuł o minerałach z grupy zeolitów. Ponieważ z Bazaltu pochodzą jedne z najciekawszych okazów tych minerałów w rejonie sudeckim, autorzy nie omieszkali o nich napisać we wspomnianym tekście. Zamieszczono jednocześnie fotografie historycznych eksponatów, pozyskanych w kopalni na przełomie XIX/XX w. Te niezwykle cenne okazy znajdują się obecnie w Muzeum Mineralogicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Jeden z prezentowanych okazów z Bazaltu pochodzi także z kolekcji autora.

Dziękujemy autorom: pani Agacie Pacławskiej-Pawlik i panu Tomaszowi Pawlikowi.

zeolity
plik PDF 3 strony

 

Strzegomska ziemia pieczętna

W numerze nr 82 miesięcznika "Sudety" ukazał się ciekawy artykół dotyczący strzegomskiej ziemi pieczętnej. Dla nas temat szczególnie bliski z uwagi na fakt, że glinka pozyskiwana była przez wieki z terenu, na którym obecnie znajduje się nasz kamieniołom.

pieczetna1m

pieczetna2m

Nasz Facebook
YouTobe