Sztuka

Piękno zaklęte w kamieniu odkrywane dzieki pracy twórczej. Szczególnie w Strzegomiu - Granitowym Sercu Polski - wykorzystywanie granitu w twórczości artystycznej ma głęboki sens i treść.

Mozaika

mozaiki1

Warsztaty mozaikowe to atrakcyjne i cieszące się dużą popularnością zajęcia plastyczne, organizowane przez Fundację "Bazalt". Polegają one na układaniu obrazów z malutkich kawałków różnokolorowych kamieni naturalnych.

Oferta skierowana jest do wszystkich grup wiekowych dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy bardzo chętnie włączają się do zabawy. Otwarte dla wszystkich zajęcia prowadzone są w czasie imprez plenerowych w Strzegomiu oraz innych miastach regionu.

Cyklicznie, od 2011 roku, największe mozaikowanie ma miejsce podczas Święta Granitu Strzegomskiego. Namiot, w którym odbywają się warsztaty odwiedza wtedy codziennie kilkaset osób, a każdy artysta zabiera swoją pracę na pamiątkę. Impreza na taką skalę odbywać się może tylko dzięki wsparciu sponsora - strzegomskiej spółki Granex (www.granex.com.pl).

 

Pasją mozaikową zaraził nas i strzegomian Lubosz Karwat (www.karwat-mozaika.pl), pod którego czujnym okiem odbywają się czerwcowe warsztaty na strzegomskim rynku. Lubosz jest także pomysłodawcą imprez towarzyszących: konkursów, happeningów.

Zabawa w układanie mozaiki jest także pomysłem na nietuzinkowe, twórcze i bardzo ciekawe zajęcia plastyczne dla przedszkoli, szkół i innych grup i grupek, które szukają nowych wyzwań. W przypadku zainteresowania taką ofertą prosimy o kontakt. 

 

Rzeźba

DSC 7381net

Spośród wszystkich dziedzin działalności artystycznej człowieka, rzeźbiarstwo jest bezsprzecznie najbliżej związane z kamieniarstwem. Rzeźbiarz, wybierając jako materiał swojej pracy kamień naturalny, posługuje się tymi samymi technikami i narzędziami, którymi posługują się kamieniarze.

DSC 7389net

Fundacja „Bazalt” włączyła się w działalność osób (przede wszystkim panów Zenona Kiszkiela i Adama Wyspiańskiego) i instytucji (Urzędu Miasta, Strzegomskiego Centrum Kultury), organizujących w Strzegomiu od 2006 roku sympozja rzeźby w granicie. To dynamicznie rozwijające się wydarzenie artystyczne zaowocowało powstaniem kilkudziesięciu rzeźb, które ze strzegomskiego Rynku uczyniły ciągle zmieniającą się galerię sztuki. Rzeźby ze strzegomskich sympozjów stają się elementem wyróżniającym miasto nie tylko na Dolnym Śląsku, choć właśnie tu, dzięki wystawom na wrocławskim Rynku, są jego najbardziej rozpoznawalnym ambasadorem.

Relacja filmowa: 2010 cz. 1, 2010 cz. 2, 2012.

Sympozja pozwoliły także rzeszy kilkudziesięciu artystów rzeźbiarzy zapoznać się z surowcami oraz możliwościami technologicznymi strzegomskich firm kamieniarskich. 

Pragnąc rozwinąć potencjał tkwiący w kamieniarstwie i przyciągnąć do Strzegomia jeszcze większą grupę rzeźbiarzy, studentów i uczniów szkół plastycznych, Fundacja „Bazalt” podjęła starania zmierzające do utworzenia miejsca pracy twórczej zlokalizowanego na terenie nieczynnego kamieniołomu Bazalt. Wątek artystyczny jest jednym z ważniejszych kierunków planowanego zagospodarowania tego terenu.

 

DSC 7385net

W celu realizacji tego projektu prowadzone są rozmowy z różnymi środowiskami zainteresowanymi tematem, od uczelni artystycznych zaczynając, przez rzeźbiarzy, na kamieniarzach kończąc. 

Biżuteria

Biżuteria

Czerpiąc z tradycji rzemiosła artystycznego – ręcznej pracy, naturalnych materiałów, strzegomscy twórcysięgnęli po lokalny granit.

W ich rękach szara niepozorna skała stała się niezwykłym surowcem jubilerskim. Dzięki ich świeżemu spojrzeniu powstała Granitowa Kolekcja – gama niezwykłych produktów, w których granit strzegomski odgrywa najważniejszą rolę. Z maleńkich granitowych elementów powstają naszyjniki, bransolety, kolczyki.

Fundacja zajęła się promocją, a także produkcją granitowej biżuterii, która bardzo szybko została doceniona jako doskonały produkt regionalny, zarówno wśród mieszkańców Strzegomia, jak i wśród przedsiębiorców prowadzących swoją działalność w granitowym zagłębiu.

Wszystkich, którzy chcieliby zobaczyć bądź kupić biżuterię ze strzegomskiego granitu zapraszamy w dni robocze w godzinach 11:00-17:00, a w soboty 10:00-13:00 do Granitowej Galerii znajdującej się w Strzegomiu przy ul. Kościuszki 13 (naprzeciwko Kościoła Zbawiciela).

Zapraszamy również do sklepu internetowego zbazaltu.pl.

Nasz Facebook
YouTobe